Projekt – Armenia2021-12-17T12:13:15+01:00

Projekt „Spread the Solidarity- Armenia- Poland- Europe” to projekt wolontariacki realizowany od maja 2019 roku w ramach programu Europejskiego Korpusu Solidarności koordynowany przez Stowarzyszenie Aktywne Kobiety we współpracy z organizacją goszczącą w Armenii, w miejscowości Alaverdi- Centre for Community Mobilization and Support.

W ramach projektu wolontariusze z Polski spędzają 11 miesięcy w Armenii, gdzie poprzez pracę z dziećmi i młodzieżą, przyczyniają się do rozwoju społeczności lokalnej.
W ramach działań armeńskiej organizacji goszczącej prowadzony jest “European Club” będący miejscem i okazją do spotkań lokalnej społeczności. Wolontariusze z Polski włączani są w prowadzenie tegoż Klubu. Z pomocą pracowników organizacji organizują różnego rodzaju spotkania, warsztaty, dyskusje. Jest to przestrzeń służąca wymiane poglądów, ale i rozwojowi- wolontariusze prowadzą zajęcia plastyczne, językowe, muzyczne i sportowe. Ponadto, w związku z dużym zainteresowaniem młodych Ormian tym tematem, wolontariusze z Polski prowadzą spotkania poświęcone polskiej kulturze, muzyce, czy sztuce, jak również promują ideę wolontariatu, zaangażowania społecznego, aktywizmu. Dzielą się z młody Ormianami informacjami na temat możliwości dla młodych osób, płynacych m.in. z programu Europejskiego Korpusu Solidarności, wspierając ich przy poszukiwaniu informacji, rozwiewając wątpliwości i poszerzając ich horyzonty. 

Obecność wolontariuszy w Alaverdi daje mieszkańcom miasteczka pozytywną energię, motywację do działań oraz spojrzenie na nowe perspektywy.
Każdy z wolontariuszy biorących udział w projekcie, poza współorganizowaniem Klubu Europejskiego i działaniami z nim związanymi, dzieli się ze społecznością swoimi pasjami i umiejętnościami i tak, przykładowo, wolontariusze prowadzą spotkania dotyczące zdrowia i pozytywnych nawyków, organizują spotkania podróżnicze opowiadając o swoich doświadczeniach, wspólnie z mieszkańcami grają we frizbee, czy tworzą graffity. Przestrzeń, tak jak i organizacja goszcząca, sprzyjają tworzeniu, działaniu i podejmowaniu wyzwań. 

Osoby zainteresowane wyjazdem do Armenii i dołączeniem do zespołu wolontariuszy zapraszamy do zapoznania się z ofertą wyjazdu TUTAJ. Projekt realizowany jest do roku 2021.