Jak aplikować2021-12-17T12:06:13+01:00

JAK ZOSTAĆ UCZESTNIKIEM PROJEKTU?

Krok 1: Dowiedź się jak najwięcej i znajdź ofertę wyjazdu!

Stowarzyszenie Aktywne Kobiety pośredniczy w wysyłaniu młodych ludzi za granicę. Mamy bardzo duże doświadczenie w tym zakresie, gdyż realizujemy wiele projektów młodzieżowych w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Oferujemy swoją pomoc w znalezieniu organizacji goszczącej i projektu, który odpowiada Twoim zainteresowaniom. Oferty publikujemy tutaj oraz na naszym Fan Page FB Okno na Świat – Praca i Edukacja w Europie dla młodych. 

Ofertę projektu możesz także znaleźć samodzielnie przez różne grupy Facebookowe lub rejestrując się w portalu Europejskich projektów młodzieżowych PASS. Wtedy aplikujesz samodzielnie, a my po tym jak organizacja z zagranicy Cię wybierze, możemy stać się Twoją organizacją wysyłającą, która przygotuje Cię do wyjazdu. Zatem jeśli aplikujesz na samodzielnie znalezioną ofertę, wtedy kontaktujesz się z nami dopiero na końcu, by dopełnić formalności i przejść szkolenie przedwyjazdowe: europeansc.awa@gmail.com.

Krok 2.: Przygotuj się do aplikowania

Przygotuj swoją dokumentację w języku angielskim: CV w formacie Europass oraz list motywacyjny. Dokumenty muszą w sposób szczegółowy, konkretny i ciekawy prezentować Twoją osobę. Pamiętaj, nie ma rzeczy oczywistych, wszystko może przeważyć na Twoją korzyść (n.p dobra znajomość komputera i nowych technologii, ciekawe zainteresowania i pasje, którymi się podzielisz z innymi, wszelkie wcześniejsze doświadczenia). Dzisiaj liczy się także atrakcyjny sposób zaprezentowania siebie, także zapraszamy do kreatywnego podejścia do sprawy – możesz nakręcić amatorski filmik o swojej osobie, możesz przesłać kolaż zdjęć ze swoich wcześniejszych doświadczeń. Wszystkie chwyty dozwolone! Pamiętaj, że aplikując na wolontariat będziesz musiał/a zmierzyć się z dużą konkurencją, dlatego aby się wybić, polecamy kreatywne i wizualne sposoby prezentacji.

Krok 3. : Wyślij dokumenty!

Jeśli wybrałeś ofertę projektu oferowaną przez naszą organizację – wystarczy, że gotowe dokumenty wyślesz do nas na adres mailowy: rekrutacja.sak@gmail.com, a w tytule wiadomości wpiszesz tytuł projektu, na który się zgłaszasz. My zajmiemy się resztą.

Z kolei, gdy znalazłeś/znalazłaś ofertę spoza naszej ogarnizacji – wyślij ją na podany w danej ofercie adres mailowy i dopisz, że twoją organizacją wysyłającą będzie Stowarzyszenie Aktywne Kobiety /Active Women Association/: rekrutacja.sak@gmail.com. Następnie poinformuj nas, jeśli zostaniesz przyjęty/przyjęta 🙂

GDZIE SZUKAĆ AKTUALNYCH OFERT PROJEKTÓW EVS?

JAK NAPISAĆ CV?

Każdy z nas na pewno nie raz nie dwa musiał gdzieś aplikować. Najczęściej wiąże się to z chęcią znalezienia pracy. Do tego są nam potrzebne CV i list motywacyjny. W dobie internetu można z łatwością znaleźć szablony, które skutecznie pomagają nam w pisaniu tych dokumentów i pozwalają oszczędzić cenny czas. A jeśli chcemy zostać wolontariuszem EKS, jak powinny wyglądać nasze CV i list motywacyjny? Oto kilka naszych wskazówek, które mogą się przydać każdemu, kto chciałby zostać wolontariuszem, ale nie wie od czego zacząć.

Skoro mowa o szablonach… Zachęcamy do skorzystania z edytora online Europass, gdzie można stworzyć swoje europejskie CV oraz skorzystać z kilku porad, które w tym pomogą. Należy jednak pamiętać o kilku szczegółach, które każdy kandydat powinien umieścić w swoim CV:

  1. Podstawowe informacje

Należy koniecznie podać swoje dane osobowe, takie jak: imię, nazwisko, narodowość, telefon, e-mail, a przede wszystkim datę urodzenia (na stronie Europass datę urodzenia dodaje się przez zaznaczenie „pola dodatkowego”). W projektach EKS mogą brać udział tylko osoby w wieku 18-30 (w dniu zakończenia projektu wolontariusz nie może mieć skończonych 31 lat), dlatego organizacja goszcząca musi wiedzieć w jakim wieku jest ich kandydat na wolontariusza. Niestety, wiele osób zapomina umieścić tą informację w swoim CV.

  1. Edukacja

Nie ma sensu umieszczać więcej niż ostatni etap edukacji. Organizację goszczącą interesują przede wszystkim specyficzne umiejętności wolontariusza, które można „rozszyfrować” głównie na podstawie kierunku studiów (ewentualnie profilu klasy w szkole średniej).

  1. Doświadczenie

Oczywiście należy podać informacje o swoim doświadczeniu zawodowym, koniecznie w powiązaniu z zadaniami projektu (nie ma sensu wymieniać wszystkiego, jeżeli nie ma to związku z projektem!). Jeżeli ma się też doświadczenie w pracy jako uczestnik projektu, przede wszystkim powinno się o tym wspomnieć w swoim CV.

  1. Kompetencje miękkie

Są to kompetencje takie jak: odporność na stres, kreatywność czy umiejętność pracy w grupie, które również powinno się umieszczać w CV. Dla organizacji goszczących jest to szczególnie ważne, ponieważ najczęściej szukają one uczestników kreatywnych, samodzielnych i zmotywowanych do działania.

JAK NAPISAĆ LIST MOTYWACYJNY

Na stronie Europass istnieje również możliwość stworzenia swojego listu motywacyjnego, jednak ten „on-line edytor” pomaga nam jedynie w trzymaniu się odpowiedniej formy listu. To, co w nim napiszemy zależy oczywiście już tylko od nas, więc należy pamiętać o kilku szczegółach:

  1. List a organizacja przyjmująca

List motywacyjny powinien być dopasowany do organizacji, do której jest kierowany. Oznacza to, że jeśli aplikujemy do 10 różnych organizacji, to powinniśmy napisać 10 listów motywacyjnych. Żeby zaoszczędzić trochę czasu, możemy najpierw wysłać maila do organizacji, których projekty nas interesują z zapytaniem, czy aktualnie szukają wolontariuszy, zamiast od razu wysyłać CV i list motywacyjny.

  1. List a projekt

List motywacyjny to dokument, w którym wolontariusz powinien przedstawić swoją motywację do udziału w projekcie i udowodnić, że to on jest idealnym kandydatem. W tym celu należy dokładnie zapoznać się z opisem projektu, który nas interesuje i zastanowić się, jak nasze doświadczenie i kompetencje mogą się przydać w jego realizacji. Często kandydaci powtarzają informacje zawarte w CV i zapominają o odpowiednim umotywowaniu swojej decyzji o udziale w projekcie.

W mailu do organizacji lub w liście motywacyjnym warto wspomnieć nazwę, numer (o ile jest podany) lub miejsce projektu, na który się aplikuje. Często organizacje zajmują się rekrutacją na więcej niż jeden projekt i taka dodatkowa informacja pozwoli im na szybszą pracę oraz daje pewność, że wolontariusz naprawdę jest zainteresowany danym projektem.