Emilia, Miłosz i Sławek, EVS w Gruzji
Emilia, Miłosz i Sławek na swój wolontariat pojechali do Rustavi w Gruzji. Pracowali na rzecz organizacji International Scout Center, gdzie prowadzili dla dzieci klub wikingów, naukowy, fotograficzny, hiking club; uczyli dzieci, młodzież oraz dorosłych języka angielskiego; zbierali fundusze na rzecz zwierząt oraz odzież dla potrzebujących. Oto jak przebiegał ich pobyt.
Scout Camp w wiosce Pona
Ostatni tydzień sierpnia spędziliśmy na obozie dla skautów z Rustavi. Podczas tygodniowego obozowiska pomagaliśmy starszym skautom w organizacji zajęć dla młodszych skautów. Samodzielnie przeprowadziliśmy dwa rodzaje warsztatów, których celem była integracja nowych skautów i poprawa ich koordynacji ruchowej oraz umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Obóz miał miejsce w górskiej wiosce w otoczeniu pięknej natury. Było to tuż po naszym przyjeździe, więc była to również okazja dla nas do integracji z pozostałymi wolontariuszami EVS oraz nawiązania znajomości z rówieśnikami z miasta, w którym mieszkaliśmy.
Dyżury w Scout Center
Od września do stycznia nasz plan tygodnia był podzielony według dyżurów. Każdy dzień odpowiadał dyżurowi w innym dziale organizacji. Pracowaliśmy w działach:
- Kuchnia. Nasza organizacja posiada hostel, który gości międzynarodowe grupy realizujące projekty np. wymiany, szkolenia, seminaria. Podczas wizyt takich grup raz w tygodniu pomagaliśmy w kuchni krojeniu warzyw, myciu naczyń, sprzątaniu jadalni przed i po posiłkach.
- Recepcja. Dyżur w recepcji głównie miał sens podczas wizyt międzynarodowych grup, które porozumiewały się w języku angielskim. Wtedy mogliśmy odpowiadać na ewentualne pytania i pomóc w rozwiązywaniu bieżących spraw związanych z pobytem w Scout Centre, np. Czy można zrobić pranie, co jest na obiad, drukowanie plików. W czasie, gdy nie było grup w budynkach dyżur był o wiele mniej intensywny.
- Dział techniczny obejmował prace porządkowe na terenie organizacji (plewienie i koszenie trawy, przygotowania roślin przed zimą, krawieckie poprawki rolet i flag, składanie łóżek piętrowych).
- Pomoc domowa (sprzątanie). W Scout Centre zatrudniona jest Pani do sprzątania budynków. My jako wolontariusze byliśmy jej pomocnikami. Każdy z nas raz w tygodniu zamiatał, mopował korytarze i wycierał kurze w pokojach dla gości.
- Dział programowy to dział który obejmował przygotowania lub prowadzenie zajęć dla dzieci i młodzieży inne aktywności tzw. intelektualne.
Kluby Młodzieżowe
Klub języka angielskiego – raz w tygodniu, w soboty, prowadziliśmy klub języka angielskiego. Zajęcia polegały przede wszystkim na konwersacjach i wprowadzeniu do gramatyki, naukę zwrotów i słów. Zajęcia prowadziliśmy głównie poprzez symulacje i gry.
Doświadczenia naukowe – w każdy wtorek prowadziliśmy zajęcia dla dzieci w wieku 9-10 w szkole w Rustavi. Podczas zajęć przeprowadzaliśmy doświadczenia naukowe, głównie fizyczne. Niektóre z doświadczeń dzieci wykonywały samodzielnie pod naszym okiem lub asystowały w ich wykonywaniu. Po każdym doświadczeniu wyjaśnialiśmy dzieciom teorie naukowe który kryły się za nimi. Celem warsztatów było zainteresowanie dzieci fizyką, pokazanie, że również może być ciekawa i zabawna. Od lutego do marca klub prowadziliśmy dla dzieci. W kwietniu zajęcia przekształciliśmy dla starszej grupy 17-18 lat, gdzie prezentowaliśmy ciekawostki związane z Kosmosem.
Mapy i orientacja w terenie – klub odbywał się w każdy piątek w siedzibie naszej organizacji. Zwykle przychodziło 6 osób w wieku 14-26 lat. Podczas zajęć nauczyliśmy uczestników jakie ma zastosowania i jak posługiwać się alfabetem morsa; używaniu współrzędnych geograficznych i odszukiwaniu lokalizacji obiektów, miast na mapie i w terenie z ich pomocą; obliczaniu wysokości drzewa na podstawie długości cienia. Zapoznaliśmy uczestników z Geocachingiem. Uczestnicy odszukali ukryte w Rustavi i Kojori skrzynki. Część zajęć dedykowana była geografii ogólnoświatowej. Każde z zajęć odbywało się z włączeniem gier, dzieleniem na grupy, które współzawodniczyły ze sobą. Każdy uczestnik był aktywnie włączany w warsztaty i miał zadania do wykonania. Większość z zajęć odbywała się na świeżym powietrzu.
Klub fotograficzny – uczyliśmy podstaw fotografii, wykorzystując techniki takie jak camera obscura, fotografia z długim czasem naświetlania i “malowanie światłem”. Podczas ostatnich zajęć zbudowaliśmy własne aparaty fotograficzne przy użyciu prostych materiałów, tak zwane aparaty otworkowe i udaliśmy się w plener fotograficzny.
Pierwsza pomoc – przygotowaliśmy dokument z planem warsztatów oraz pismo sponsorskie. Chcieliśmy uzyskać wsparcie finansowe z zewnątrz na zakup fantomu do edukacji pierwszej pomocy. Mieliśmy kilka spotkań z przedstawicielami Departamentu Młodzieży Urzędu Miasta Rustavi, którzy byli zainteresowani współpracą z nami.
Pomoc potrzebującym W lutym znaleźliśmy na ulicy chorego bezdomnego kota, któremu postanowiliśmy pomóc. Podczas wizyty u weterynarza poznaliśmy ludzi działających na rzecz bezdomnych zwierząt. Postanowiliśmy po tym przeprowadzić małą zbiórkę pieniędzy wśród znajomych na rzecz zwierząt, które są przez nich leczone. Natomiast pod koniec projektu wśród znajomych zbieraliśmy ubrania oraz buty na rzecz potrzebujących osób. Przed wyjazdem ubrania chcemy przekazać jednemu z domów dziecka w Rustavi.
Współpraca z Urzędem Miasta.
Do końca czerwca zakończyły się nasze kluby. W sezonie wakacyjnym większość dzieci nie była zainteresowana kontynuacją lub wyjeżdżali do wiosek w górach. W tym okresie kontynuowaliśmy współpracę z Urzędem Miasta, głównie opierającą się na spotkaniach z pracownikami. Niestety nasz pomysł pierwszej pomocy nie został sfinansowany, ale zostaliśmy zaproszeni na wycieczkę dla studentów, gdzie mieliśmy przeprowadzić warsztat z udzielania pierwszej pomocy. Solidnie przygotowaliśmy się do tego zadania. Niestety ze względu na napięty grafik wycieczki jednak nie udało się wydzielić czasu na nasze działanie. Wraz z Urzędem Miasta planowaliśmy również przeprowadzenie prezentacji dla młodzieży na temat Wolontariatu Europejskiego. Niestety ze względu na okres wakacyjny nie udało się znaleźć terminu na jego realizację. Niemniej jednak efektem naszej współpracy z Urzędem Miasta są fundamenty które przygotowaliśmy pod dalszą współpracę. Wiemy, że Urząd chce, aby kolejni wolontariusze Scout Centre prowadzili zajęcia językowe dla młodzieży pochodzącej z rodzin z trudnościami ekonomicznymi.
EVS na wakacjach
Podczas naszych podróży na Kaukazie jeździliśmy autostopem. Poznawaliśmy wielu ludzi, którzy są w wieku, w którym mogliby wyjechać na EVS lub mają dzieci w tym wieku. Większość z nich nie słyszała o tym programie ani o takiej możliwości. Za każdym razem opowiadaliśmy o tym jak mogą wyjechać, co program obejmuje, dawaliśmy kontakty do osób które w ich ojczystym języku mogą ich zapoznać z EVS-em bardziej szczegółowo. Mamy nadzieję, ze choć kilka z tych osób wyjedzie na wolontariat i że zrobiliśmy kawał dobrej roboty promocyjnej w wielu miastach w Gruzji i Armenii.
Więcej zdjęć z naszego wolontariatu można znaleźć w galerii.